První doložený patent Ježka v kleci

06.10.2012 21:34

Celý projekt byl zrenovován a přemístěn na dovou doménu

www.mozkolam.cz.

Zde naleznete vše z původního projektu a mnohem více.

 

 

Za prvního ježka v kleci by se dal považovat hlavolam, který si dal patentovat pan Clarence A.Worrall z Filadelfie ve státě Pensylvánie v USA. Jeho patent ze 7.dubna 1896 (č. 558 009) popisuje klec, kterou tvoří vrchní a spodní čtvercová deska. Ty propojují čtyři  tyčky a uvnitř se nachází ostnatá koule se třinácti hroty. Hroty nejsou symetricky umístěné a směřují tak nejen od středu koule. K hlavolamu se uvádí, že klec může mít i více tyček.

Ježek v kleci je bezpochyby český fenomén. Mnoho lidí jej bez zaváháná označí za ryze český vynález. Skutečnost je ovšem zcela jiná. Jen stěží již dopátráme, kdo vytvořil první hlavolam s tímto principem, nicméně první opravdu doložitelná stopa vede do USA. V roce 1896 pan Clarence A.Worrall z Filadelfie ve státě Pensylvánie zapatentoval hlavolam, který má všechnyparametry současného ježka v kleci. Patent byl podaný 5. února a přijat 7. dubna pod číslem 558 009. Sám autor v patentu hovoří o "podstatném vylepšení", což značí, že při vymýšlení vycházel z nějakého již existujícího hlavolamu.

V patentu je popsána klec čtvercového půdorysu, která máčtyři tyčky (mříže v rozích). Koule uvnitř má třináct hrotů, které ovem nesměřují přímo do středu, ale jsou k pomyslné ose šimo. Takovéto provedení ježka se v další historii nikdo nepokoušel.

Jaký hlavolam pan Worrall vylepšoval a odkud námět jehoproduktu pocházel dnes již nikdo nezjistí. 

 

Odkaz na patent naleznete ZDE.

Patent ve formátu pdf  ZDE.