Stručná historie Rubikovy kostky

31.08.2015 13:56

Celý projekt byl zrenovován a přemístěn na dovou doménu

www.mozkolam.cz.

Zde naleznete vše z původního projektu a mnohem více.

 

 

Ernő Rubik se narodil 13. července 1944 v Budapešti. Zdá se, že se v něm střetly talenty obou rodičů (jeho otec byl inženýr, který navrhl kluzáky a jeho matka byla básnířka). Vystudoval architekturu a v roce 1971 byl jmenován docentem na  Akademii aplikovaných umění.
Fascinován možnostmi pojetí prostoru vytvářel ve volném čase mechanické cvičení pro své studenty, aby tak lépe demonstroval řez krychlí, což je poměrně standardní cvičení v descriptivní geometrii.
Na jaře roku 1974, těsně před jeho 30. narozeninami, Rubik představil malou kostku, s každou stranou zhotovenou z pohyblivých čtverců. Dne 30. ledna 1975 podal žádost o patent.
Nejprve si ani neuvědomoval možnost využití v zábavním průmyslu. Jen rád sledoval, jak se čtverce stěhovali, když se otáčelo jednotlivými sekcemi. Když se ale pokoušel kostku složit, narazil na značné obtíže. Uchvácen výzvou snažil se kostku složit zpět, ale neúspěšně. Kostku tedy ukázal některým svým přátelům a ti všichni narazili na obtížnost kostky. V tu chvíli si uvědomil možnost využití jako hlavolamu.

V roce 1975  uzavřel  Rubik s maďarským výrobcem hraček Politechnika smlouvu  na výrobu kostek. V roce 1977 se barevné krychle poprvé objevil v obchodech s hračkami v Budapešti jako Büvös Kočka (Kouzelná kostka). Kouzelná kostka slavila v Maďarsku veliký úspěch, ale vzhledem k uzavřenosti komunistického režimu se nedostávala za hranice.  Roku 1978 získala kostka cenu na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Budapešti, což vedlo k řadě zahraničních zakázek. V roce 1979 Maďarsko souhlasilo s udělením licence na výrobu firmě Ideal Toy Corporation. Ideal Toy se rozhodlo produkt prodávat pod jiným obchodním názvem. Nejprve zvažovali název „Gordický uzel“, pak ale zvítězil název Rubik's cube - Rubikova kostka. První  Rubikovy kostky se  objevil v západních obchodech v roce 1980. Rubikovo jméno zdomácnělo v mnoha jazycích a bylo zapsáno do Oxfordského slovníku angličtiny a Brockhausovy encyklopedie.
V současnosti se odhaduje, že  bylo vyrobeno více než 300 milionů kusů originální Rubikovy kostky, nepočítaje nelegální výrobu (nejen) v asijských zemích.